A téli 3 hónapos pihenőnek vége, a fél falusi embernek (ezek vagyunk mi) megkezdődnek a kerti munkák. Vár bennünket a több, mint 50 fa és cserje, no meg az évről évre megnagyobbított veteményes és virágoskert.
Az egyik szomszédunk biokertész, s tőle kaptuk ezt az alább leírt nagyon jó tanácsot.
A gyümölcsfák virágzása után (ez különböző fák esetében nagyobb intervallum is lehet), de tényleg azonnal utána, miután a méhek elvégzik munkájukat, megjelennek a gyümölcslegyek, amelyek a képződő gyümölcsbe beszúrják petéiket, s amiből létrejön a kukacos gyümölcs.
Erre van egy egyszerű megelőzés. Be kell szerezni sárga (ha lehet szép élénk színe legyen) nylon szatyrokat, bekenni valamilyen ragadós anyaggal (pl.: egérragasztó, méz), kevés földet rakni a szatyorba, hogy a szél ne cibálja le, s felakasztani a fa egyik ágára. Nekünk van egy nagy cseresznyefánk arra hármat is szoktunk rakni.
Meglepő módon észre fogjuk venni, hogy a sárga szín odavonzza ezeket a szúrólegyeket, s a természetes csapdának köszönhetően nem tud távozni rovarunk, gyümölcseink pedig kukacoktól mentesek lesznek.
A növények növekedését serkenti, illetve az ellenálló képességüket fokozzák a következő gyógynövényekből készült levek:
- zsurló
- cickafarkfű,
- zsálya,
- levendula,
- csalán
- körömvirág
- feketenadálytő
- gyermekláncfű
- édeskömény
A begyűjtött növényi részeket esővízben 24 órán át áztassuk és erjesszük meg. 1 kg friss növényre 10 l vizet számítsunk. 1-2 nap múlva megindul az erjedés, ami kb. 2 hétig tart, naponta megkeverjük, és egy-két marék kőport adunk hozzá. Ez növeli a nyomelemtartalmát és leköti a szagokat. Az erjedést követően, amikor már nem habzik, leszűrjük. A fennmaradó masszát is nagyon jól felhasználhatjuk a komposztban, vagy szétszórhatjuk a kezelt növények talajára.
Tetű ellen a következő keveréket szoktuk használni:
10 l víz
10 dkg szódabikarbóna
1 marék káli szappan
1 l csalánlé (amit vagy 2-3 napig áztatunk vízben, vagy leforrázzuk és, ha kihűlt azonnal használható)